Universitate | Prezentare | Educatie | Admitere | Facultati | Relatii Internationale | Cercetare | Servicii | Studenti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Catedra de Fizica deserveste cele 7 facultati ale Universitatii Tehnice din Cluj-Napoca acoperind disciplinele de Fizica, Fizica tehnica sau Fizica experimentala din anii I-II de la diversele specializari de inginerie (electrica, mecanica, constructii) precum si de la Colegiul Tehnic Universitar.

Catedra de Fizica coordoneaza activitatea specializarii de Stiinte Aplicate- Inginerie Fizica de la Facultatea de Constructii de Masini a Universitatii Tehnice Cluj-Napoca. La aceasta specializare se predau pe langa disciplinele ingineresti si unele discipline speciale de Fizica (Fizica corpului solid, Fizica senzorilor, Fizica semiconductorilor, Optica tehnica, Biofizica, Fizica microundelor, Fizica materialelor magnetice, Fizica mediului si habitatului, Ecuatiile fizicii matematice, Energetica fizica, Fizica straturilor subtiri, Fizica supraconductorilor, etc.) care sunt acoperite de membrii Catedrei de Fizica.

Structura Catedrei de Fizica a Universitatii Tehnice din Cluj-Napoca cuprinde laboratoare de Fizica generala care permit studentilor aprofundarea cunostintelor dobandite la cursuri precum si dezvoltarea aptitudinilor specifice solicitate de activitatile cu caracter tehnologic sau de cercetare stiintifica. Pe langa acestea exista si laboratoare de cercetare bine dotate cum ar fi Laboratorul de straturi subtiri si Laboratorul de metode fizice de analiza care permit desfasurarea activitatilor de cercetare stiintifica in care sunt angrenati membri catedrei, doctoranzii si studentii.


Profesori emeriti


Personal didactic

1.

Director de departament
Prof. Dr. Eugen Culea

0264-401536

eugen.culea@phys.utcluj.ro

2.

Prof. Dr. Traian Petrisor

0264-401467

Traian.Petrisor@phys.utcluj.ro

3.

Prof. Dr. Ioan Ardelean

0264-401262

ioan.ardelean@phys.utcluj.ro

4.

Prof. Dr. Coriolan Tiusan

0264-401262

coriolan.tiusan@phys.utcluj.ro

5.

Conf. Dr. Coroiu Ilioara

0264-401262

coroiu@phys.utcluj.ro

6.

Conf. Dr. Tania Ristoiu

0264-401262

tristoiu@phys.utcluj.ro

7.

Conf. Dr. Simona Nicoara

0264-401262

snicoara@phys.utcluj.ro

8.

Conf. Dr. Vasile Pop

0264-401262

vapop@phys.utcluj.ro

9.

Conf. Dr. Radu Fechete

0264-401262

rfechete@phys.utcluj.ro

10.

Conf. Dr. Petru Pascuta

0264-401262

Petru.Pascuta@phys.utcluj.ro

11.

Sef L. Dr. Marius Barlea

0264-401626

mbirlea@phys.utcluj.ro

12.

Sef L. Dr. Simona Rada

0264-401626

Simona.Rada@phys.utcluj.ro

13.

Sef L. Dr. Codruta Badea

0264-401262

badeacodruta@phys.utcluj.ro

14.

Sef L. Dr. Lidia Pop

0264-401262

Lidia.Pop@phys.utcluj.ro

15.

Asist. Dr. Mihai Gabor

0264-401262

Mihai.Gabor@phys.utcluj.ro

16.

Asist. Dr. Traian Petrisor Jr.

0264-401262

Traian.PetrisorJr@phys.utcluj.ro

17.

Asist. Dr. Maria Bosca

0264-401262

Maria.Cleja@phys.utcluj.ro

18.

Asist. Dr. Ramona Chelcea

0264-401464

Ramona.Chelcea@phys.utcluj.ro


Cercetatori


Doctoranzi



Departamentul de stiinta si ingineria materialelor

Departamentul de Ingineria Mediului si Antreprenoriatul Dezvoltarii Durabile

Catedra Chimie






















Universitatea Tehnica Cluj - Napoca
Str. Constantin Daicoviciu nr 15, 400020 Cluj - Napoca, Romania
tel. +4 0264 401 200, 401248, tel./fax +4 0264 592 055


Scurt istoric | Structura | Catedre | Educatie | Doctorat | Admitere | Proiecte | Cercetare | Evenimente | Contact

Posted by Webmaster at 31. 01. 2006